Загроза обвалу: чиновники не можуть визначитися з ремонтом аварійного мосту Патона

12 ноября, 2019 01:08Київ може втратити одну зі своїх пам’яток, якщо зволікатиме з роботами.

Міст Патона перебуває на межі знищення. Першу в світі суцільнозварну споруду завдовжки півтора кілометра продовжує з’їдати іржа, а бетонні опори невпинно руйнуються, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Щодня по ньому проїжджає близько сотні тисяч авто – вдесятеро більше, ніж під час відкриття 1953 року. Однак міст тріщить не тому, що навантаження завелике, а тому, що станом його конструкцій тривалий час ніхто не переймався. Кілька разів переправа вже посилала тривожні сигнали: початку обвалилося гранітне облицювання на опорах, а згодом почав кришитися бетон та ржавіти сталева арматура.

Відео

На межі руйнування: міст Патона продовжує з’їдати іржа та корозія

Ще рік тому спеціалісти постановили — переправі потрібен негайний ремонт. Інакше біди не уникнути. Та чиновники братися за ремонт не поспішають. Чому — з’ясовувала ТСН.  

Будь-якої миті частини конструкції можуть обвалитися – такий невтішний висновок фахівців інституту Патона. Вони обстежили частину мосту та констатували, що корозія його буквально з’їдає. «Де накопичилося сміття, де зібралася волога, відбулася корозія, інколи на 50%, тобто товщина металу з 14 мм стала 5-7 мм», — пояснив  заступник директора науково-технічного комплексу інституту електрозварювання імені Патона Валерій Позняков.

Такого самого висновку дійшли й спеціалісти інституту сталевих конструкцій. Вони постановили: споруді потрібен негайний ремонт, інакше непоправного не уникнути. Погодились і чиновники. «Відповідними профільними інститутами робилося обстеження, і є їхнє заключення, що міст потребує термінового ремонту», — заявив перший заступник голови КМДА Микола Поворозник.

Фотогалерея

У Києві частково перекрили міст Патона через прорив труби (3 фото)

4 квітня 2018 19:02

Однак реконструювати споруду не квапляться. Виявляється, не дозволяє її статус – пам’ятки архітектури. 66 років тому міст став першим у  світі суцільнозварним завдовжки в понад півтора кілометра. «Це досягнення століття в царині таких унікальних споруд», — пояснив президент НАН України Борис Патон.

Читайте також:

Міст Патона визнаний аварійним. Чому його ремонт відкладають і до яких лих це може призвести

Реконструкція передбачає повну заміну покриття мосту, вона дасть змогу зробити більше смуг для руху. Але зовнішній вигляд споруди змінювати не можна. Реставрація ж дасть можливість залатати поточні діри і не змінить зовнішній вигляд, та от і прослужить міст недовго. «Як його ремонтувати, ми маємо визначитися. Якщо це реконструкція, то ми зможемо замінити верхнє полотно з залізобетонного на суцільне металеве. Якщо це буде реставрація, то відповідно, змушені будемо реставрувати його в такому вигляді, в якому він був побудований в 53-му році», — пояснив Микола Поворозник.

Міністерство культури тимчасово може позбавити міст статусу пам’ятки архітектури – і це допоможе провести потрібні роботи. Однак там поки що вагаються – не впевнені, чи вдасться повернути цей статус, якщо споруда вже не буде суцільнозварною. В інституті Патона проти того, аби міст позбавляли статусу пам’ятки архітектури, тож пропонують провести реставрацію із пристосуванням – тобто за допомогою певних технологій відновити властивості металу. Тоді споруда простоїть іще зо два десятки років.

Кореспондент ТСН Інна Власова