Відчиняйте, їжа! Скільки заробляють кур’єри Uber Eats і Glovo і хто найчастіше користується послугами доставкиСьогодні, 09:00

759

Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

НВ

Дмитро Расновський, менеджер Glovo в Україні, розповідає, що незабаром сервіс з’явиться ще в трьох містах

Автор Світлана Угніва

Столичним мешканцям до вподоби Uber Eats і Glovo — офісні клерки, бізнесмени і просто зайняті городяни дедалі частіше користуються подібними сервісами доставки готової їжі. Йдеться вже не про банальну піцу або суші — кур’єри доставляють клієнтам страви з кафе, мережевих ресторанів і закладів вищого рангу, мовиться у статті Світлани Угніви в новому номері журналу НВ .

21-річний киянин Іван Піддубний залишив столичний виш після півтора курсів навчання. Але в місяць він заробляє як кваліфікований офісний фахівець — приблизно 16 тис. грн. Або майже 100 грн на годину, залежно від кількості замовлень.

Працює Піддубний не головою, а ногами. І головний його інструмент за плечима — об’ємний рюкзак жовтого кольору з написом Glovo.

Саме так називається іспанський сервіс з кур’єрської доставки, зокрема готової їжі, який в жовтні минулого року почав працювати в Києві. Справи в іспанців пішли вгору: їх кур’єри з яскравими незграбними рюкзаками — піші, на велосипедах або на моторолерах — вже стали частиною звичного міського пейзажу столиці. Особливо багато їх біля ресторанів мережі McDonald’s: вони збирають тут замовлення і доставляють клієнтам.

Glovo уклав договори на доставку їжі не тільки з McDonald’s, а й із сімома сотнями інших ресторанів і магазинів. Іспанський сервіс декларує, що доставляє всі категорії споживчих товарів, але основна маса замовлень — саме готова їжа.

«Я — піший кур’єр: за день находжую цілі марафони, — розповідає Піддубний й уточнює: — Помірковую над тим, щоб пересісти на велосипед». А відтак він зможе оформити більше замовлень і робити це швидше.

«Фішка Glovo — якраз оперативність: компанія обіцяє доставити клієнту замовлення протягом 45 хвилин», — розповідає Дмитро Расновський, менеджер українського представництва цієї компанії.

На столичний ринок місяць тому вийшов і конкурент Glovo в Європі — американська Uber Eats. Принципи її роботи аналогічні, але вона обіцяє доставляти замовлення за 35 хвилин.

Поява світових гравців в Україні не випадково: ринок доставки готових страв із закладів громадського харчування зростає зі швидкістю 10-20% на рік. За підсумками 2018-го його оборот сягнув 75 млн євро, або близько десь 12% всього ресторанного ринку країни. Так його оцінюють фахівці вітчизняного інтернет-сервісу Eda.ua — одного з найбільших гравців у цій сфері, який почав роботу чотири роки тому.

Якщо раніше замовлення готової їжі в Україні означало в основному дистанційне придбання піци або суші, то нині кур’єри доставляють практично все: починаючи з фастфуду і закінчуючи стравами з преміальних ресторанів.

Більшу частину замовлень (75%) клієнти здійснюють безпосередньо в закладах, телефоном або через інтернет-сайти ресторанів, розповідає Євген Казанцев, гендиректор Eda.ua. У цьому випадку за доставку клієнт, як правило, не платить. Решта 25% припадають на так звані агрегатори — компанії, які доставляють страви з великого переліку закладів. Тут вартість роботи кур’єра може стартувати від 20 грн за замовлення.

Компанія Казанцева якраз і є таким агрегатором, до якого залучено 1,5 тис. закладів. При цьому загальна кількість унікальних клієнтів Eda.ua становить 400 тис. осіб, й останні кілька років їх чисельність зростає зі швидкістю 30% на рік.

Про ці останні роки згадує і Ольга Насонова, засновник компанії Ресторанний консалтинг. За її словами, саме в цей період показники доставки їжі з ресторанів і кафе почали стрімко зростати.

Тепер на цей ринок споглядають навіть ті, хто раніше був по інший бік, — ресторатори. Наприклад, Дмитро Борисов, співвласник компанії Сім’я ресторанів Дмитра Борисова, жадає доставляти клієнтам їжу зі своїх закладів. Ринок готовий, впевнений він. На реалізацію цього проекту він має намір витратити 2-2,5 млн євро.

Красиво харчуватися не заборониш

Поява в Україні Glovo і Uber Eats — це відгомони великої хвилі на світовому ринку доставки їжі. Адже цей сегмент щорічно додає 20-30%, зазначає міжнародна консалтингова компанія McKinsey в огляді ринку food delivery.

«Люди стають більш інтровертними, іноді взагалі не мають бажання кудись виходити», — пояснює тренд Насонова.

За даними звіту Покоління від консалтингової компанії Technomic, керують цим процесом люди, що народилися на межі століть. Так, покоління Z, тобто ті, хто з’явився на світ Божий у другій половині 1990-х — першій половині 2000-х, в 38% випадків обирають доставку готових продуктів або страв, а мілленіали — тобто ті, чия юність припала на початок XXI століття, — в 30% випадків.

А ось їхні батьки — покоління X і бебі-бумери — їжу додому або в офіс замовляють у 3-6 разів рідше.

Сервісам доставки, як у глобальному, так і в українському масштабі, сприяє проникнення інтернету, особливо мобільного. І хоча більша частина замовлень здійснюється офлайн, частка інтернету, зокрема мобільного, зростає.

Українські експерти помітили, що географічні зони найбільш частих замовлень збігаються з мапою покриття мобільного швидкісного інтернету 3G і 4G, доступного, як правило, в мегаполісах країни. Так, за даними сервісу Eda.ua, який працює в 29 містах, 80% замовлень, що надходять до них, припадає на п’ять населених пунктів: Київ, Харків, Дніпро, Одесу та Львів. Причому майже 60-65% з них надходить на Eda.ua з мобільних пристроїв.

Ось тому Glovо, за словами Расновського, почавши зі столиці, в перших числах березня з’явилася і в Харкові. А в II кварталі року іспанці планують провести експансію ще у трьох великих містах країни.

Великі населені пункти привабливі не тільки своєю розвиненою інтернетизацією — в них зосереджено найбільш платоспроможне населення. А високий добробут — чи не найважливіший фактор, що стимулює ринок доставки готової їжі, впевнена Насонова. Вона зазначає, що як тільки курс гривні демонструє падіння, а доходи зменшуються, постачальники їжі одразу втрачають заробіток.

Відіграє свою роль і така дрібниця, як звичка. Для тих, хто вже спробував доставку їжі, подібний сервіс стає звичайною справою. Таким чином до процесу залучаються нові замовники. «Якщо раніше повернення клієнтів [тих, хто, скориставшись сервісом, робить це знову] була на рівні 10-15%, то зараз цей показник сягає десь 20-25%», — пояснює Казанцев з Eda.ua.

Розвиває доставку такої неочевидний для цієї галузі фактор, як зростання кількості особистих автомобілів. Через затори в містах стає складніше пересуватися, а люди дедалі більше цінують власний час, каже Андрій Курський, генеральний директор Zakaz.ua. Його компанія теж доставляє їжу, але не готову, а з супермаркетів. За останні два роки обсяг замовлень у неї зріс на 300%.

А ще для цього ринку важливі невеликі форс-мажори. За словами Казанцева, за сильного дощу або снігу одразу зростає кількість замовлень. Аналогічно впливає на поведінку клієнтів і спека.

Звичка зайнятих людей

Київська підприємниця Олена Слободянюк наприкінці грудня 2018-го вирішила схуднути і привчити себе до здорової їжі. Перед новорічними святами на приготування такої їжі у неї часу не знайшлося. І вона скористалася сервісом Podoba.

Вартість харчування на день стартує там з 450 грн. Набір складається із страв, розрахованих на п’ять прийомів їжі. «Спочатку здалося, що задорого, —розповідає Слободянюк. — Але, як виявилося згодом, вийшла економія часу на приготування і закупівлю «. У послугу входить ще й консультація дієтолога. Завдяки всьому цьому бізнесвумен вже в перші два дні, харчуючись стравами від Podoba, схудла майже на 2 кг.

Споживачі, на кшталт цієї столичної підприємниці, дають життя вузькоспеціалізованій, але вельми перспективній ніші постачальників збалансованого харчування. За спостереженнями Наталії Подоби, засновниці сервісу, який спокусив Слободянюк, за один лише 2018 рік у столиці з’явилося шість компаній, що працюють в цій сфері, а з початку 2019-го — ще чотири.

Але ринок загалом рухають не шанувальники дієт, а пересічні зайняті городяни. Як розповідає Казанцев з Eda.ua, пік замовлень у них припадає на період з п’ятниці до неділі, з 17:00 до 21:00.

І в цьому українці дотримуються глобальному тренду: згідно з даними дослідження McKinsey, 74% замовлень на доставку їжі в світі припадають саме на уїк-енд.

Їжа — рухома сила ринку

Сфера швидкого харчування, що самотужки доставляється до клієнтів, в країні лише формується, впевнений Казанцев. А тому ринок доставки продовжить свій розвиток, — за оцінками Насонової, йдеться про щорічну надбавку 20%.

«Ми вважаємо, що український ринок має величезний потенціал зростання», — заявив нещодавно Рамі Ель-Рафаю, менеджер Glovo із запуску нових ринків, в інтерв’ю Ain.ua.

Він пояснив свою впевненість тим простим фактом, що переважна більшість українців воліють самі готувати їжу. І ресторани вони відвідують не щоб поїсти, а просто «посидіти». Ель-Рафаю переконаний: щойно ураїнці оцінять можливість отримати за 30-40 хвилин обрану ними їжу, ця національна звичка зміниться на користь готових ресторанних страв.

Відіграватиме свою позитивну роль активне проникнення інтернету, вважає Казанцев. Зараз доступ до Всесвітньої мережі мають 65% українців, це майже 20 млн осіб. З них 3-4 млн замовляють сніданки, обіди або вечерю із закладів громадського харчування.

Розширює ринок і поява сервісів на кшталт Glovo і Uber Eats, — завдяки їм ресторанний бізнес теж зможе розвиватися швидше, пропонуючи споживачам дедалі більший вибір.

А поделиться?