В киевском университете имени Драгоманова возник языковой скандал

2 марта, 2021 03:32Суспільство мова

Викладачку Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова Євгенію Більченко відсторонили від виконання навчальних обов’язків до завершення діяльності робочої комісії, керівництво навчального закладу звинувачує її в порушенні закону про мову. Про це повідомили в університеті у відповідь на запит Радіо Свобода.

«На даний момент Євгенія Більченко відсторонена від виконання навчальних обов’язків до завершення діяльності робочої комісії. Після завершення діяльності робочої комісії за результатами обговорення та розгляду відбудеться засідання Вченої ради університету, де буде проведено слухання з цього питання і прийнято відповідне рішення», — йдеться у відповіді на запит.

В університеті відзначили, що комісія з аналізу лекцій, які прочитала Більченко при дистанційному навчанні, встановила, що в матеріалах були помилки.

«У проаналізованих лекціях наявні помилки, які ставлять під сумнів володіння професором Євгенією Більченко необхідними для професора знаннями, наприклад: нібито в Стародавньому Єгипті вирощувалася кукурудза, робилися хірургічні операції і писалися трактати з хірургії (особливо дивним твердження, що єгиптяни робили операції на серці); були винайдені шахи; гіксоси були не семітським плем’ям, а негроїдами, заснували не 15-ю, а 25-ю династію; у Візантії не було жанру історичних хронік і не було творів в жанрі героїчного епосу; фашизм був породженням Французької революції; Освенцим був породжений лібералізмом епохи Просвітництва, основою єгипетських пірамід був трикутник і т.д.», — розповіли в НПУ Драгоманова.

В університеті заявили, що Більченко порушує законодавство України, оскільки значна частина лекцій для студентів, оприлюднена на її YouTube-каналі, була російською мовою. «Членами комісії також зазначено факти словесної наруги колег-культурологів, образи гідності колег і ідейних опонентів, використання мови ненависті професором Євгенією Більченко під час лекцій для студентів», — додали в НПУ Драгоманова.

19 лютого Більченко прокоментувала позицію університету у Facebook.

«Виявляється, мої колеги зібрали «компромат» у вигляді абсолютно абсурдних претензій до наукової чистоти моїх лекцій, які я спростувала в пості «Спростування» за першоджерелами. Я такого сорому давно не бачила для їх же репутації можна було не робити цих зауважень. Тому що з’ясувалося, що наукові мужі НПУ не читали Адорно і не знають, що таке єгипетський трикутник. На цьому вони не зупинилися і вирішили поставити мені порушення закону про мову на підставі лекцій, які я читала в Youtube до скорботної дати 16 січня 2021 року не тільки для студентів, а й для широкого міжнародного співтовариства. Тобто, для вас, друзі. Так університет Драгоманова дякує за розширення зв’язків. У мене немає слів», — написала Більченко.

Викладачка додала, що не збирається звільнятися за власним бажанням і в разі звільнення звертатиметься до суду.

Раніше, в МОН заявили, що не мають повноважень приймати рішення щодо працевлаштування або звільнення викладачів вищих навчальних закладів.

Напередодні глава Первинної профспілкової організації працівників Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова професор Іван Горбачук оприлюднив звернення, в якому засудив висловлювання викладачки кафедри культурології та філософської антропології університету Євгенії Більченко по закону про забезпечення функціонування української мови як державної.

Приводом, зокрема, стало повідомлення Більченко, в якому вона називала закон про забезпечення функціонування української мови як державної «лімфовузлом на тілі онкохворої американської колонії».

Крім того, в мережі поширилися уривки виступів Більченко, в яких вона заявляє про «неонацизм» в Україні, а також називає війну Росії проти України «братньою».

Студентське співтовариство факультету української філології та літературної творчості імені А. Малишка НПУ імені Драгоманова засудило позицію викладачки. Студенти, зокрема, закликали керівництво університету «відреагувати на ситуацію».

Відзначимо, що протягом Євромайдану восени 2013-2014 року викладачка, також відома в колах російськомовних киян як талановита поетеса Євгенія Більченко виводила своїх студентів на масові заходи непокори режиму Януковича, який відмовився підписувати Асоціацію про угоду з Європейським союзом.

Венеціанська комісія розкритикувала мовний закон України

Фото: Радіо Свобода