Тарас і Київ: визначні місця Шевченка у столиці

9 марта, 2018 13:32Якщо скласти всі дні, які Шевченко провів у нашому місті, вийде близько двох років. Проте він завжди мріяв оселитися тут та описував Київ у своїх творах. 

Уперше Тарас Шевченко відвідав Київ у 1820-х роках, супроводжуючи свого поміщика. Потім жив з перервами від літа 1843 року до весни 1847 року, багато малював, працюючи над альбомом «Мальовнича Україна», а також брав участь у діяльності Кирило-Мефодіївського братства, після розгрому якого був заарештований.

Повернувся до Києва у 1859 році. Оселився на Пріорці. Разом з другом, художником Іваном Сошенко ходив гуляти на схили Дніпра, Володимирську гірку. Його мрії одружитися та придбати землю над Дніпром не здійснилися. Шевченка втретє заарештували і зобов’язали повернутися до Петербургу. 

Серед пам’ятних місць Т.Г.Шевченка у Києві до сьогодні збереглися: будинок у провулку Т.Шевченка № 8-а (колишня вулиця Козиноболотська), де поет мешкав у 1846–на початку 1847 (тепер тут розміщено Будинок-музей Т.Г.Шевченка), головний корпус Київського університету, де Тарас Григорович у 1845-1847 працював у Археографічній комісії (вул. Володимирська 60), а також будинок на вул. Вишгородській, 5, де жив у серпні 1859 року в родині С.М.Лободи (тепер тут розташований меморіальний будинок-музей). У поетичній творчості Київ вперше згадано в поемі «Катерина».

Багато персонажів творів Шевченка ідуть чи їдуть на прощу до київських святинь: сліпа мати з поеми «Слепая», Ганна-наймичка «Наймичка», Відьма «Відьма». Описом київського подолу починається поема «Чернець». Образ Києва як Божого града подано в поемі «Варнак». Споглядання міста, що постає на високих кручах над величною рікою, може навернути на праведний шлях, як це сталося з героєм-грішником, що завдяки впливу небесного міста обрав шлях спокути.

Шевченко любив Київ, повертався до нього думками, коли був далеко від України. На засланні пише повість «Близнецы», де чи не найбільше згадує Київ, його сади й вулиці, історичні пам’ятки, улюблені місця, конкретні адреси: Царський сад, Московська вулиця, Шулявщина, Хрести (місцевість на Печерську), гора Щекавиця, Київський університет, Хрещатик, ганок лаврської друкарні та ін. Писав тут і про художника Шевченка (тобто себе), який малював види міста й на схилах біля Печерської лаври познайомився з дівчиною, яка могла б стати його дружиною. Ці згадки висвітлюють особисті враження Шевченка, спогади про дні, проведені у місті, про людей, з якими він зустрічався, про певні події, що відбувалися тут.

Весняний розлив Дніпра, різдвяний контрактовий ярмарок, Китаївська пустинь, вид на лівий берег з ганку лаврської друкарні, навіть такі фантастичні явища як комета чи землетрус, що начебто з’явилися над Києвом, відтворено у прозі й поезії. У Києві написано балади «Русалка» і «Лілея» (1846). Писав про місто в листав до друзів, висловлюючи бажання повернутися сюди: «Одно, чего бы я просил у Бога как величайшего блага, это хоть перед смертью взглянуть разочек на вас, добрых друзей моих, на Днепр, на Киев, на Украину» (лист до А. Лизогуба від 16 липня 1852 року). 

Будьте постійно у курсі подій, якими живе столиця – підписуйтесь на канал «Вечірнього Києва» у Telegram та Facebook.