Оренда житла у Києві: як карантин змінив ціниКарантин через загрозу уразитися COVID-19 має сильний вплив на життя українців. Він змінив й ринок оренди та купівлі житла.

Ціни на нерухомість в Україні також переживають кризу. На початку березня активність орендаторів ще була, але з оголошенням карантину ринок оренди нерухомості зменшився на 32% відносно ситуації у лютому 2020 року, наголосили експерти. За їхніми даними, у березні було проведено всього 237 операцій з орендою столичної нерухомості. Що ж ми маємо на початок квітня?

Бюджетні операції до 500 доларів у березні склали рівно третину загального об’єму і більшість з них — з 1-2 кімнатними квартирами. Якщо казати про трикімнатні квартири, то вже є непоодинокі випадки колективної оренди, такого собі «комунального» типу. Самою дешевою зареєстрованою операцією була 1-кімнатна квартира на Виноградарі за 5 200 гривень. А на 6 квітня у Святошинському районі своїх орендарів чекала недорога 2-кімнатна квартира за 6 500 гривень на місяць. У Дніпровському районі було зареєстровано оренду за 11 700 гривень, а схожа за площею 1-кімнатна квартира у Дарницькому районі буде коштувати орендарю 13 000 гривень на місяць. Але такі пропозиції навіть ніхто не розглядає – дорого, як для квітня.

У діапазоні 500-1000 доларів у березні було 42% усієї кількості пропозицій оренди. Сюди ж входять і окремі будинки за межами міста, хоча поки кількість угод саме з заміськими будинками мізерна. Експерти відмітили стрімке зростання запитів про оренду заміських будинків тільки у перші дні після започаткованих карантинних заходів. Запити зафіксовано не тільки на профільних ресурсах або в агенціях, але й в соціальних мережах. Наприклад, будинок в 190 кв. м. у селі Нове, офісне приміщення 55 кв.м. у Голосіївському районі та 1-кімнатна квартира у тому ж районі коштують однаково — 16 000 гривень на місяць. У той самий час в самому центрі Києва на вулиці Малопідвальній орендували квартиру у 64 кв. м. всього за 19 000, а от вже на вулиці Саперне Поле 1-кімнатна квартира у 50 кв. м. коштуватиме 26 000 гривень за місяць.

21% угод відбувся з об’єктами вартістю 1 000-2 500 доларів на місяць. В основному, квартири за таку ціну — у Печерському та Голосіївському районах столиці. У Печерському районі було орендовано квартиру у 180 кв. м. за 65 000 гривень на місяць. А от на одній й тій самій вулиці у центрі міста у Шевченківському районі квартира у 140 кв. м. в одному випадку коштувала 46 800 гривень на місяць, а в іншому вже 52 000 гривень.

Від 2 500 доларів за місяць угод було 5%, половина з яких стосувалась нежилого фонду. Наприклад, на вулиці Ярославів Вал було орендовано 180 кв. м. за 122 200 гривень на місяць. Найдорожчим об’єктом в березні став офіс площею 536 кв. м. за 249 600 гривень на місяць. Найдорожчою з житла стала квартира 150 кв. м. у новобудові на бул. Лесі Українки за 72 800 гривень на місяць. 

Таким чином, найбільш «посипався» за березень ринок оренди недорогого житла, яке зазвичай наймають працівники, що живуть «від зарплатні до зарплатні». Одночасно ріелтори б’ють на спалах, бо масовий відтік орендаторів змушує їх знижувати ціни, що вже зараз у районах, віддалених від метро та інших магістралей, так званих «спальних», можна знайти оренду трохи вищу, ніж коштують комунальні послуги. Оскільки ситуація з карантином може затягнутися у часі, у співгромадян, вочевидь, грошей від того не добавиться, а навпаки, і ринок оренди житла буде реагувати на це в першу чергу, ставлячи вже орендодавців міського житла у дуже неприємну для них позицію.

ASPI news повідомляло, що юристи прокоментували, чи можна знизити вартість оренди житла під час карантину.