Місія «Позбутися маршруток»: чому КМДА хоче витіснити приватних перевізників зі столичних доріг

Март 9, 2018 19:245 канал

09.03.2018 19:00

«5 канал» намагався з’ясувати перспективи розвитку сучасного громадського транспорту в столиці

Як позбутися маршруток і перейти на сучасний комунальний транспорт – мізкують у КМДА. За підрахунками чиновників «Київпастрансу», щоб витіснити напівзношені машини приватних перевізників зі столичних доріг, місту треба закупити понад 300 автобусів, стільки ж тролейбусів та 100 трамваїв. Нині у Києві понад 150 міських приватних маршрутів та понад 500 – тих, що прямують із міста до області. Нерідко вони нехтують проходженням техогляду та порушують правила дорожнього руху, в результаті – страждають пасажири. «5 канал» намагався з’ясувати перспективи розвитку сучасного громадського транспорту в столиці.

«Вважаю, ще деякий час маршрутки повинні бути. Тому що вузькі вулиці, не вистачає місця і маршрутка… вона вирішує», – 20 років тому киянин Віктор Шахов працював в Інституті транспорту та займався закупівлею перших столичних маршруток. Тоді автівки купували у Франції.

За темою

Згадує: «Ми тоді дослідження займалися. Наприклад: з «Лівобережної» дістатися до вокзалу. Одна група їздила на маршрутці, інша на приватній машині, третя – на тролейбусі. Ну і порівнювали час»,

На початку 90-х років перші маршрутки, які завезли з-за кордону мали багато переваг. Швидкі, зручні та комфортні. Нині приватних перевізників стало значно більше, а комфорту – в рази менше. Водночас, думки киян щодо доцільності існування маршрутних таксі – різні.

Євген Лобанов приїхав до української столиці з Мінська. Розповідає: у Білорусі віддають перевагу громадському транспорту, ніж маршруткам. Автобуси там курсують часто. Натомість, кількість приватних перевізників – постійно зменшується.

Каже: «Маршруток набагато менше і вони, як сказати, більш легальні у нас. За їх зовнішнім виглядом жорсткіші вимоги».

Суворі вимоги з’явилися і до київських маршруток, кажуть у комунальній службі перевезень. Через низку резонансних ДТП з вини водіїв маршруток, їх стали частіше перевіряти. Порушень чимало: поганий технічний та санітарний стан машин, відсутність аптечок, порвані сидіння та зношена гума.

Рухомий склад маршруток потребує кардинального відновлення – погоджуються в Асоціації перевізників Київської області. 80% запчастин, які купують за кордоном – неякісні. Тож, запевняють – без підтримки держави не обійтися.

Натомість, ідею столичної влади щодо заміни більшості маршруток на великовмісний комунальний транспорт вважають недоречною. Зокрема, через складну дорожню інфраструктуру та подекуди вузькі вулиці.

«Потрібно, щоб держава створила можливість ввезти якісні автобуси з-за кордону. І за нормальною адекватною вартістю розмитнити їх та завести на наш ринок. Щоб люди почали їздити в автобусах з кондиціонером, хорошим опаленням, шумоізоляцією, рівнем безпеки», – наголошує виконавчий директор Асоціації перевізників Київської області Олексій Павленко.

Щоб старі жовті «Богдани» повністю зникли зі столичних доріг, необхідно закупити понад 600 автобусів і тролейбусів. А також понад 100 трамваїв, кажуть у «Київпастрансі». Торік майже сотня нових автобусів із Білорусі виїхала на вулиці міста.

«По рекомендаціям Світового банку ми повинні кожен рік оголошувати по 100 одиниць. Один із головних пунктів – це закриття дублюючих маршрутів, коли йде наш великий автобус, щоб по цьому маршруту не ходили маленькі автобуси в таксомоторному режимі», – розповідає гендиректор копунального підприємства Дмитро Левченко.

Ще у січні столична адміністрація оголосила конкурс щодо перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування. Значно збільшити кількість громадського транспорту в КМДА планують до 2025 року.

Наталка Юрчук, Олександр Фенько, Олександр Павленко, Іван Довганик, «5 канал»

Відео за темою

ФОТО: У столичній маршрутці вибухнула охолоджувальна система – госпіталізовано вагітну жінку