Як карантин за місяць змінив вартість житла в новобудовах Києва

Май 7, 2020 09:48За підсумком квітня середня ціна квадратного метра в новобудовах Києва залишилася на колишньому рівні — 25 тис. грн/кв. м. У порівнянні з попереднім місяцем вартість новобудов не змінилася, а от за рік вона зросла на 1700 грн/кв. м або 7,3%.

В американській валюті ціна за місяць змінилася істотно: спостерігається падіння з $980 до $910 за кв. м, що дорівнює 7,14%.

Мінімальна ціна квадратного метра в гривнях просіла на 200 грн або 1,16% до 17 тис. грн/кв. м, а в доларах на $10 або 1,59%.

Як пише 3m2, така зміна середньої вартості в новобудовах в доларах вказує відразу на кілька фактів. По-перше, на ринку впали продажі. Девелопери, які сподівалися поповнити запаси на будівництво з майбутніх продажів, не розрахували свої сили і залишилися заручниками ситуації. В таких умовах ні з підрядниками, ні з постачальниками, ні з робітниками розплатитися не вдається, а отже є два варіанти розвитку подій: заморожувати будівництво, прикриваючись карантином, або намагатися хоч якось зображати видимість діяльності і демпінгувати в ціні. Демпінг можливо провернути на стартах продажів нових черг або нових об’єктів (якщо ризикнути з таким). Увагу покупця ще можна залучити за допомогою акцій і дисконтів на порядок більше, ніж середньоринкові, які зараз і без того високі. Загалом, почалися танці з бубном для залучення уваги покупця.

По-друге, просідання середньої ціни — це дзвінок про те, що:

а) покупець в обмеженій кількості,
б) кількість пропозицій велика, і закономірно багато ЖК виявилися зараз без попиту, такий стан справ може тривати і затягнутися на квартал і більше,
в) якість, формат, концепція будуть якорем і дороговказом для забудовників і покупців.

Далеко не у всіх ЖК і компаній квадратний метр так різко подешевшав або пішов на дно. Потрібно розуміти, що в квадратний метр новобудови закладається безліч складових: собівартість будівництва (будівельні матеріали + робоча сила), концепція і стратегія проекту, інфраструктурні рішення, благоустрій території, локація, архітектура і дизайн і багато іншого. Залежно від цих складових вартість одного комплексу може бути на 30–40% дорожче ще на старті продажів, ніж в іншого в тому ж ціновому сегменті, якщо це виправдано більш видатними характеристиками.

На користь підвищення цінника буде грати подорожчання будівельних матеріалів, адже постачальники далеко не завжди готові робити щедрі дисконти, а робоча сила в будівельному секторі досить дорога, якщо мова про висококваліфікованих робітників. До того ж, частина застрягла по домівках ще на початку карантину і виявилася відрізаною від робочого місця.

Це означає, що собівартість буде зростати. Що вже є сигналом для подорожчання ціни квадрата. Однак відсутність попиту (глибока, як зараз) може якраз бути тим стримуючим чинником, який змусить девелоперів крутитися в межах нинішньої вартості +/- 1–3%.

Далеко не всі компанії зараз дозволяють собі тягнути ціни вгору. Більш того, багато великих гравців навпаки зафіксували курс нижче міжбанку, розробили антикризові умови і з нетерпінням чекають свого покупця.

Читайте також: